Mineralogický klub

při DK v Mladé Boleslavi. Netradiční, ale seriózní :-)

Netradiční Mineralogicko-geologická stezka zajímavostí

Geologická stezka zajímavostí G 086.

Sponzorem stezky je (třeba právě Vy)

Patronem stezky je (viz soutěž)

Hledáme sponzora této stezky, viz odkaz zde nahoře.

Bezpečnostní a další důležité informace o tomto webu.

Na této "Geostezce" najdete minerály, různé "kameny", skály a vše, co s mineralogií a geologií souvisí, všelijaké zajímavosti + posvátná a mystická místa, trošku ezoteriky, atd.


Jelení (sobí) kameny


Jelení (sobí) kameny, Mongolsko

Jelení kameny poblíž Mörön v Mongolsku. Autor fotografie: Aloxe
( Free Art License - Copyleft Attitude site)

Jelení kameny, případně sobí kameny jsou vlastně "obyčejné" megality, na kterých je vytesán pádící (eventuálně "letící") jelen, nebo sob. Jsou soustředěny zejména na Sibiři a v Mongolsku. Zda jde o jelena, nebo soba, závisí na Vaší na fantazii.

Tyto kameny jsou obvykle vyrobeny z granitu (žuly), nebo z nějakého "greenstone", v závislosti na tom, co se v okolí hojněji vyskytuje. "Greenstone" (= zelený kámen) je více méně každý zelený kámen, pro tvorbu tohoto díla velikostně a materiálově vhodný, spíše tedy nějaká hornina, třeba serpentin (hadec).

Výšku mají různou, většina z nich je přes 3 metry vysoká, ale některé mohou dosáhnout výšky až 15 metrů. Horní část těchto kamenů může být rovná, zakulacená, nebo rozbitá, a tedy bez zakončení, což znamená, že původní horní část mohla být i záměrně zničena. Tyto kameny jsou obvykle orientované tou zdobenou částí směrem na východ.

Jelení (sobí) kámen, detail, Mongolsko

Detail horní fotografie - jeleni/sobi jsou "šejdrem" nad sebou >>>

Vyryté obrazce byly nejčastěji zhotovovány před tím, než byl kámen postaven, ale některé kameny vykazují také známky tesání ornamentů až na místě.

Některé hluboké rýhy a pravoúhlé hrany již ukazují i na přítomnost kovových nástrojů, přičemž kamenné nástroje byly použity k vyhlazení hlubokých vrypů některých obrazců. Téměř všechny jelení kameny byly ryté ručně, ale některé z nich jeví příznaky toho, že by možná mohly být vytvářeny také pomocí primitivních mechanických vrtáků.


Badatel V. V. Volkov (že by to byl Valentin Viktorovich Volkov?), po více jak třech desítkách let výzkumu, uvádí 3 odlišné druhy těchto kamenů:

  • Klasicky mongolský
  • Zádapoasijsko-evropský
  • Typu Sayan-Altai

Jelení / sobí kámen klasicky mongolský


Tyto kameny jsou zdobeny ornamenty velice podrobně a dost esteticky, obvykle kámen představuje bojovníka, přepásaného stylizovaným létajícím sobem na hruďi. Tento typ kamenů je nejnápadnější v jižní části Sibiře a v severním Mongolsku, přičemž jejich vyšší koncentrace naznačuje, že tyto kameny zde mají svůj tradiční původ a další dva typy jsou jejich zjednodušené a dále rozpracované verze.

Jelení / sobí kámen zádapoasijsko-evropský


U těchto kamenů je centrální oblast kamene jen rozčleněna horizontálními čarami na dva "pásy", které obsahují také jakési "náušnice", "náhrdelníky", velké kruhy, diagonální lomítka ve skupinkách po dvou a třech, známé jako "tváře" apod. ornamenty.

Jelení / sobí kámen typu Sayan-Altai


"Sayan-Altai" obsahují některé zádapoasijsko-evropské ornamenty, včetně plovoucích zvířat, dýk a jiných nástrojů, vzhled motivu jelena (soba) se výrazně snížil. Obrazce, které se objevují, již často nekladou důraz na vztah mezi sobem a létáním. Tyto kameny dále mohou být rozděleny na dva typy:

  • "gorno-altai" - zobrazující především jednoduché obrazce zbraní, či nástrojů, které se v té oblasti používaly, motiv soba se na nich skoro nevyskytuje.
  • sayan-tuva - podobné gorno-altai, ale obsahují ještě méně obrázků zvířat, přesněji, skoro žádné. Jejich umělecký styl je mnohem jednodušší, často je zdobí pouze pásy, náhrdelníky, náušnice a stylizované "tváře".

Doporučit lze odkaz Megalitické stavby, menhiry, dolmeny, kromlechy apod.

Možná zaujme odkaz petroglyfy, skalní kresby, reliéfy apod.

Pro "fajnšmekry" sejdy a labyrinty - kamenné artefakty skandinávsko-ruského severu




Externí odkazy:

Zdroj textu: www.en.wikipedia.org >>> výraz "Deer stone"

Více (angl.): Rytecké umění do kamene na ruském Dálném východě a Sibiři



Stránka G 085 .......... Na začátek této stránky .......... Stránka G 087


Důležité informace:

Nabídka:

Speciální informace:

Na zemi a pod Zemí:

Mezi nebem a Zemí:

Doporučujeme:

Výměna odkazů:

............................... zc.tsop@bm-oegnim   ...............................
Napsat


Copyright © Všechna práva vyhrazena. Pravidla použití fotografií a textů.