Mineralogický klub

při DK v Mladé Boleslavi. Netradiční, ale seriózní :-)

Netradiční Mineralogicko-geologická stezka zajímavostí

Geologická stezka zajímavostí G 084.

Sponzorem stezky je (třeba právě Vy)

Patronem stezky je (viz soutěž)

Hledáme sponzora této stezky, viz odkaz zde nahoře.

Bezpečnostní a další důležité informace o tomto webu.

Na této "Geostezce" najdete minerály, různé "kameny", skály a vše, co s mineralogií a geologií souvisí, všelijaké zajímavosti + posvátná a mystická místa, trošku ezoteriky, atd.


Kamenný monument Mayů a konec světa 21.12.2012


Archeologické naleziště starodávného sídla Mayů v El Tortuguero, v mexickém státě Tabasco (přibližně 100 km od proslulého Palenque), vydalo tajemství, které se postupem doby stalo dosti slavné. Nadpis stránky hodně napovídá, ano, to je kámen, který přispěl do mlýna mašinerie víry v blížící se konec světa v závěru roku 2012... Zove se Monument 6.

Domovem se mu stalo Museo Regional de Antropología Carlos Pellicer Cámara ve městě Villahermosa, odkud je i fotka. Text je součástí tradičního "politického vychloubání" o tom, co vše zdejší vládce král Bahlam Ajaw pro svůj lid vykonal, které slavné události se udály, jak je statečný a podobné bla bla bla.

Část textu se zmiňuje o tom, že na počátku 7. století slavnostně uvedl do provozu chrám, do kterého byl tento slavný monument přenesen z jiného chrámu, postavenému r. 510 a podobné údaje, takže se dá předpokládat, že o konci světa se na závěr takové, dosti nezáživné věci, asi opravdu nepíše, ale datum 21.12.2012 v textu zmiňováno je a nikde jinde se s ním v textech Mayů nesetkáte...

Na konci textu je však popisováno také nějaké "hrozivé božstvo", které v ten den sestoupí z nebe na zem, jenomže, zrovna v tom nejdůležitějším místě je kámen poškozen, takže, co se možná stane, nebo snad nestane, bohužel již nevíme... Co ale víme, je to, že obrázky Mayů jsou samý "zle se šklebcí" bůžek, protože, na prostý lid musí být přísnost, musí se něčeho bát, aby byl hodný, takže to bych jako konkrétní důkaz nějaké hrozby nebral tak vážně...

Foto Monumentu 6: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license

Zánik Olmécké říše okolo r. 400 př. n. l. dal prostor vzniku říše Mayů. V období let 250-900 n. l. pak význam říše v celé předkolumbovské Americe kulminoval. Kdo se ale životem dávných mayských vládců a kněží zaobírá podrobněji a hlouběji, ví, že to rozhodně nebyli žádní svatouškové a hodní zbožní starci, ale docela krvelačné šelmičky, které se neštítili stovek, ale ani tisíců, možná až statisíců lidských obětí.

Já bych to viděl přibližně následovně: podle mého názoru tam psalo, že roku 2012 nastane konec záruční lhůty stavby toho chrámu a ne konec světa . Jak jinak, jde o chlubení, jak dlouho ta stavba vydrží vyzdvihovat velikost daného panovníka a šikovnost jeho řemeslníků.

Dnešním vládcům je možná trapné, že na současné stavby jsou záruční lhůty maximálně pár desítek let, což na žádné velké chlubení opravdu není, proto tuto informaci, kterou jsem vydedukoval, možná i záměrně tají... Mohu se samozřejmě mýlit, ale moje závěry podporují i výsledky mých dalších geniálních dedukcí.


Doslova se tam totiž o datu 21.12.2012 píše: "To se stane [nečitelný text] bude klesat". Podle mého tam původně psalo: "To se stane pak stavba bohužel méně hodnotnou a její cena proto bude klesat". Jenomže, kdo by poslouchal závěry osamoceného nemajetného badatele.

Ostatně, sami jste se mohli přesvědčit, že konec světa nenastal, což je pro dost lidí zpráva potěšující, ale mnohé, po rozdání veškerého svého majetku, to možná i rozčarovalo... Třeba tam ale je vytesáno něco vskutku varovného, protože, co si budeme namlouvat, zase tak "hodní" my lidé nejsme a po smíchu často přichází pláč...

A jak jste tu skvělou zprávu o pokračování světa o Silvestra oslavili Vy? Já nikam ven o půlnoci oslavovat nechodím, protože přijít o oko, nebo být zraněn jinak, lze i jednodušeji, vlastní vinou, ale o slavnostní petardy jsem se samozřejmě připravit nehodlal. Z bezpečnostních důvodů jsem ovšem raději zvolil formu fazolí k obědu, což pak "kýžený efekt" přinášelo po celé odpoledne, o půlnoci i dlouho potom ... A zadarmo!Na rovinu. Ti, kteří se na konec světa těšili, to nyní mají docela blbý. Naděje, že jednou provždy se vyřeší všechny problémy, rozpory, tahanice, nejasnosti, nedorozumění a pod. věci, je rázem ta tam a bude potřeba vše uvedené nějak řešit, nějak se k tomu vyjadřovat, zaujímat nějaké stanovisko...

Spousta lidí je vývojem v jeho zemi, ale obecně na celém světě, rozčarováno, nebo otráveno, možná někdy také i roztrpčeno, ba přímo až zhnuseno... Nedivím se jim, že na konec světa se vlastně těšili... Jo, holky a kluci ušatí, vývoj světa probíhá ve spirálách, občas to tedy musí jít i z kopce dolů, aby záhy bylo kam stoupat...

Těšme se, že to nebude trvat už dlouho, blbost odkvete a přijdou plody… To kreslil do "bublin" u svých postaviček již za mého mládí kreslíř humorista Pavel Kantorek. Nedejte se otrávit stavem společnosti, ani jednáním spousty lidí kolem Vás, radujte se a veselte se z každé maličkosti a uvidíte, že se dočkáme lepších časů. Očekáváte tedy po r. 2012 nějaký razantní "duchovní rozvoj"?

Hele, nechci Vám kazit radost, ale ten nevyroste jen tak ze dne na den někde na stromě, ten se musí postupně a pracně pěstovat v hlavách nás všech. Garantuji Vám, že samo se neudělá vůbec nic, sebehlasitější prohlašování, jak moc Vy chcete svět zbavit všech neřestí a nepravostí, které pak sami budete dál dělat, nepovede v konečném důsledku vůbec nikam, to jen rozšíříte řady všech těch tlachalů dosavadních.

Sdělovat své rozčarování nad současnou "skvělou" celospolečenskou situací při pivu v hospodě, nebo tam rozprávět, co vše byste Vy, když byste byli poslancem, nebo senátorem, dělali, nebo naopak nedělali, je sice chvályhodné, ale je otázka, zda to je také k něčemu dobré... Vaše stanovisko je potřeba vyjadřovat tak, aby to mělo nějaký efekt.

A vůbec, máte sami pro Vámi požadované změny dostatečně kvalitní Kámen mudrců?

Teda lidičky, začátkem r. 2013 se stalo něco, že je jasné, že "Kámen mudrců" nemají ani lidé "dost vysoko postavení", takže, pokud taky žádný nemáte, nijak se kvůli tomu už netrapte... Konec světa je proti skutkům některých lidí fakt relativně pohodová záležitost...

Nezoufejte ale, lze se prý zcela zákonným způsobem bránit proti případnému zlu a násilí pomocí tzv. Vesmírné energie, která sice "oficiálně" neexistuje, ale spousta lidí ji svým vlastním tělem vnímá a pokud někdo tvrdí, že nic takového neexistuje, tak ho třeba požádejte, aby Vám tedy dovolil si tuto energii z něho odebírat, když neexistuje, nemá se čeho bát a pokud svolí, tak se potom důchodu dožijete úplně v pohodě .

Co k tomu ještě dodat? No, stalo se... Vím, po bitvě je každý generál, ale já Vám to říkal včas : mějte ty politiky rádi, neťukejte si na čelo , nenadávejte jim, noste jim pamlsky... To nééé, no, a teď to máte... A furt Vám říkám, lidi, mějte se vzájemně rádi... To je, jako bych hrách na stěnu házel... Tady vidíte, co pak někteří lidi všechno udělají jen proto, aby je mělo alespoň pár tisíc amn lidí rádo...

Zase jsem se nechal unést... Ještě, že jsem nikoho nejmenoval... Podívejme se raději, o co lze uvedené skutečnosti ještě rozšířit a obohatit z hlediska této netradiční Geostezky.
Aztécký sluneční kámen (Aztek Sun Stone)
/zvaný také Aztécký kalendářní kámen,
případně také "Cuahuxicalli" ("Nádoba orla")/


Sluneční kámen Aztéků - Piedra del Sol - Aztek Sun Stone

V kamenné (ani jiné) podobě žádný kalendář Mayů zatím nebyl nalezen, známý (a s mayským kalendářem často zaměňovaný, protože astrologické propočty Mayů a Aztéků byly totožné) je pouze "Aztécký kalendářní kámen", známější více jako "Sluneční kámen", (španělsky "Piedra del Sol", případně anglicky "Aztek Sun Stone"), jakož i "Cuahuxicalli" ("Nádoba orla"). Úvodní historická fotografie je cca z r. 1915: Wikipedia, Public Domain.

Ono to sice není z fotografie nijak patrné, ale ten čedičový "disk" měří v průměru 3,5 m, tlustý je 1,4 m a jeho hmotnost dosahuje 24 tun. Nalezen byl roku 1790 při opravách katedrály v aztéckém Tenochtitlanu (současné Mexico City).

Víte vůbec, že dnešní státní mexický znak byl inspirován právě mýtem o založení tohoto města? Je jím (v)orel, sedící (s hadem v pařátech) na opuncii, který kolem putujícím Aztékům symbolizoval, že toto je místo, kde mají založit svoje hlavní město...

Mělo se za to, že kotouč pouze představuje velký "kalendář", ale nedávno bylo zjištěno, že se vlastně jedná o "obětní kámen", na kterém nejeden válečný zajatec, případně nepohodlný poddaný, život dokonal... Tento kruhovitý kámen je nyní v Národním antropologickém muzeu v Mexiko City.

Existuje spousta výkladů, co to je Sluneční kámen, ale také Měsíční kámen...
Externí odkazy:

Více informací k Mayskému kalendáři: www.national-geographic.cz

Informace o aztéckém městě Tenochtitlán (česky): cs.wikipedia.org

Další informace (česky): Národní antropologické muzeum v Mexiko City

Další informace těžšího kalibru pro znalce (česky): Mexiko v dávné minulostiStránka G 083 .......... Na začátek této stránky .......... Stránka G 085


Důležité informace:

Nabídka:

Speciální informace:

Na zemi a pod Zemí:

Mezi nebem a Zemí:

Doporučujeme:

Výměna odkazů:

............................... zc.tsop@bm-oegnim   ...............................
Napsat


Copyright © Všechna práva vyhrazena. Pravidla použití fotografií a textů.