Mineralogický klub

při DK v Mladé Boleslavi. Netradiční, ale seriózní :-)

Netradiční Mineralogicko-geologická stezka zajímavostí

Geologická stezka zajímavostí G 088.

Sponzorem stezky je (třeba právě Vy)

Patronem stezky je (viz soutěž)

Hledáme sponzora této stezky, viz odkaz zde nahoře.

Bezpečnostní a další důležité informace o tomto webu.

Na této "Geostezce" najdete minerály, různé "kameny", skály a vše, co s mineralogií a geologií souvisí, všelijaké zajímavosti + posvátná a mystická místa, trošku ezoteriky, atd.


Morový kámen


Morový kámen

V Českém středohoří, severně od Lovosic, pod vrchem Lovoš, v Oparenském údolí, se nalézá možná jediný zachovaný morový kámen u nás. Pochází z roku 1680, jeho účelem bylo uctít památku těch, kteří zemřeli při epidemii moru, a kteří zde byli pochováni.

Kámen byl původně umístěn tam, kde se nalézal morový hřbitov, jenomže na tomto místě v průběhu věků vzniklo pole, kterému morový kámen v roce 1898 musel uvolnit místo, a proto byl přestěhován na jeho okraj, kousek od cesty na břehu potoka.

Mor, nejstrašnější dávnověká choroba, postihla ten rok celé Čechy, nejen zdejší kraj. Nemoc "řádila" po mnoho měsíců, smrt si nevybírala, mladí, staří, chudí, bohatí..., někde vymřela skoro celá města... Proti moru nebyla žádná ochrana, pouze víra v boží pomoc... Celkem u nás v r. 1680 zemřelo přes 100 000 lidí...

Šlo o předposlední velkou epidemii, která se k nám rozšířila z Balkánských zemí přes Uhry a Rakousko, vedoucí ke změně názorů na hygienu a čistotu (nejen) městských ulic.

Poslední velká epidemie, v letech 1711 až 1715, v Čechách dokonce zkosila kolem 200 000 lidí, což ve velkých městech snahu a ochotu k budování kanalizací popohnalo, čehož vítaným následkem bylo, že tato smrtelná choroba byla z Evropy nakonec vytlačena.

Je tedy pochopitelné, že když epidemie konečně ustala, tak byl na místě posledního odpočinku zemřelých postaven pamětní kámen. Z něj vystupuje reliéf dvojitého, tzv. kardinálského (patriaršího) kříže, jehož svislou část ze dvou stran obklopuje, dnes již sotva patrný, následující text:

„Denen A. 1680 in der Pest gestorbenen und hier begrabenen wolle Gott gnädig seyn. Amen. renofirt A. 1832.“ Česky: „Těm roku 1680 na mor zemřelým a zde pohřbeným budiž Bůh milostiv. Amen. Renovováno roku 1832."

Morové sloupy


Morové sloupy jsou v podstatě také morové kameny, jenomže sloupcovitého tvaru. Ono je celkem jedno, jaký mají tvar, hlavní jejich smysl je v tom, že obě formy slouží jako jakési pamětní desky, které připomínají všechny ty hrůzy a lidské oběti, s morovými ranami spjatými.

Jak již bylo řečeno, morový kámen přesně lokalizovaný jsem na internetu našel pouze jeden, ale morový sloup stojí na mnoha návsích a náměstích.


Mohlo by Vás také zajímat: Smírčí kříže, křížové kameny a pod. kamenné výtvory

Případně také tzv. brzdové kameny




Externí odkazy:

Zdroj obrázku: www.roveri.wulf.cz

Zdroj informací: www.web.meulovo.cz
>>> Lovosický Dnešek, článek "Morový kámen u Kaiserova mlýna v Oparenském údolí", autor článku: Miroslav Radoň

Informace další viz www.cs.wikipedia.org >>> výraz "Morové epidemie v Českých zemích"

Informace o moru v Čechách viz www.vesmir.cz - článek "Historie morových epidemií"



Stránka G 087 .......... Na začátek této stránky .......... Stránka G 089


Důležité informace:

Nabídka:

Speciální informace:

Na zemi a pod Zemí:

Mezi nebem a Zemí:

Doporučujeme:

Výměna odkazů:

............................... zc.tsop@bm-oegnim   ...............................
Napsat


Copyright © Všechna práva vyhrazena. Pravidla použití fotografií a textů.