Mineralogický klub

při DK v Mladé Boleslavi. Netradiční, ale seriózní :-)

Netradiční Mineralogicko-geologická stezka zajímavostí

Geologická stezka zajímavostí G 059.

Sponzorem stezky je (třeba právě Vy)

Patronem stezky je (viz soutěž)

Hledáme sponzora této stezky, viz odkaz zde nahoře.

Bezpečnostní a další důležité informace o tomto webu.

Na této "Geostezce" najdete minerály, různé "kameny", skály a vše, co s mineralogií a geologií souvisí, všelijaké zajímavosti + posvátná a mystická místa, trošku ezoteriky, atd.


Koule a kuličky v přírodě


Kamenné koule a kuličky

Hezké kuličky umí příroda vytvořit, není liž pravda? Pro tyhle myslím použila dolomit, kuchyní se jí stala v tomto případě šachta Rozálie v Banské Hodruši na Slovensku.

Koule a kuličky mohou být v přírodě docela povedené a pravidelné, ale také to mohou být jen různé hlízy (nodule), konkrece , ale i různé "šišoidy" a "patvary", ke tvaru koule se jen lehce přibližující. Na této stránce Vám představím zatím vše dohromady, až toho bude více, tak to třeba nějak vhodněji uspořádám.


"Glendonitová koule", glendonit


V jakýchsi "koulích" se např. nalézá minerál glendonit. Na obrázku dole jsou jeho ukázky jak v horninové "košilce" (pro něj charakteristické), tak i bez ní, pocházející z pobřeží Bílého moře na severu Ruska. Recentní glendonit (= v současné době vznikající) je znám z chladných klimatických oblastí, to znamená zejména z břehů arktických moří (a moří k nim přilehlých - Bílé moře, Ochotské moře).

Minerál glendonit z pobřeží Bílého moře

Zde Vám nabízím odkaz na stránku o velice zajímavém a vzácném minerálu, nazvaném krátce ikait a tam se dočtete také spoustu dalších informací o glendonitu.


Více info o glendonitu (německy) a obrázků: www.mineralienatlas.de
>>> siehe "Glendonite - Pseudomorphosen von Calcit nach Ikait"Kameny "Thunder Eggs" (Hřmící vajíčka)


Achát ze St.Egidien, odrůda křemene

Informace o Thunder Eggs"Fosforitová koule", fosforit


Fosforitová koule - foto zatím není - časem bude

Fosforitové koule také nabízejí po vyleštění jejich řezných ploch podobně estetický a také přitom charakteristický "obrázek", podobný obrázkům ze septárií."Heřmanovská koule"


Heřmanovské koule

Tyto "koule" vyvětrávají z pegmatitu u Heřmanova na Moravě. Uvnitř mají oválné jádro, tvořené ze šupin slíd, nazvaných biotit a flogopit. Toto jádro obklopuje vrstva vláknitého minerálu, který se jmenuje antofylit. Ten narůstá kolmo na flogopitové jádro, přičemž tyto dvě nejvýraznější složky pak ještě odděluje šedozelená vrstva chloritu a montmorillonitu.

"Heřmanovské koule" bývají krásně zřetelně vyvinuté, jakož i "nic moc", vytvářejí také různé srostlice, navzájem všelijak pospojované. Nutno ale dodat, že tvar koule nemá snad žádná z nich, k tomuto pojmenování je potřeba mít trošku více rozvinutou fantazii..."Kleťská koule"


Kleťská koule - foto zatím není - kdo pošle?

Tato koule je vlastně obdobou koule heřmanovské, pouze s tím rozdílem, že tato se nachází na jižních svazích Kleti a jádro je tvořeno horninou peridot, obsahující zejména minerál olivín, jinak si jsou dost podobné."Kalcitová koule", kalcit


Kalcitové koule

Tyto koule z kalcitu lehce navazují na zmínku a srostlicích z předchozího odstavce, protože "had" na tomto obrázku je skvělou ukázkou, o co jde... Tohle konkrétně umí vytvářet příroda v Maďarsku.


"Bílinská (a Vršanská) koule"


Velice zajímavým a zdařilým počinem přírody je věc, lidmi prozaicky nazvaná Bílinská koule
(dříve se nacházely také Vršanské kuličky, nebo koule - podle velikosti).

Zde máte jen ilustrační obrázek pro osvěžení paměti (tyto koule také tvoří různé srostlice):"Limonitová koule", limonit


Průřez limonitové koule

Tato limonitová koule je snad někde z Trutnovska a je na ni dobře vidět, jak její vývoj probíhal. Pro ilustraci je dole přiložen snímek, jak ta samá koule vypadá, když ji najdete třeba na poli. Limonitové koule mohou být jak takhle celé vyplněné, tak také uvnitř duté.

Limonitová koule

Limonitové koule"Šárecká kulička"


Šárecká kulička - foto zatím není - kdo pošle?

Jak asi tušíte, tak šárecké kuličky se dají nalézt v Praze, a to nejlépe v místě zvaném... No, kde jinde."Rokycanská kulička"


Rokycanská kulička s trilobitem - foto zatím není - kdo pošle?

Jak asi tušíte, tak rokycanské kuličky je naopak nejlepší hledat v okolí Rokycan. Geologicky jde o konkrece spodnoordovického stáří (starší prvohory), jejich velkou zvláštností je, že se v nich dají nalézt zkameněliny např. trilobitů.
"Kamenná koule z Kostariky"


Kamenné koule z Kostariky - foto zatím není - kdo pošle?

Kamenná koule z Kostariky je známá zejména cestovatelům, k prodeji na burzách nejsou rozměrově moc ideální zboží... Tak ji zde uvádím zatím jen pro pořádek, časem to více rozvedu. Snad jen ještě uvedu, že podobné óbrkoule se nalézají také v ČR."Kamenná koule" z Kappadokie v Turecku"


Turecká Kappadokie je domovem následující koule. Více info o kamenné kouli z Turecka

Kamenná koule z Kappadokie v Turecku"Kamenná koule" ze Sinaje v Egyptě"


Při průjezdem přes egyptský Sinajský poloostrov se mi podařilo, výměnou za zapalovač, od pouličního prodavače získat následující trofej:

Dvě polokoule kamenné koule, Sinajský poloostrov, Egypt

A hned tady dole je patrné, že v tomto případě jde o opravdu výstavní kousek, na kterém půlící rovina není skoro vidět.

Kamenná koule, Sinajský poloostrov, EgyptStránka G 058 .......... Na začátek této stránky .......... Stránka G 060


Důležité informace:

Nabídka:

Speciální informace:

Na zemi a pod Zemí:

Mezi nebem a Zemí:

Doporučujeme:

Výměna odkazů:

............................... zc.tsop@bm-oegnim   ...............................
Napsat


Copyright © Všechna práva vyhrazena. Pravidla použití fotografií a textů.