Mineralogický klub

při DK v Mladé Boleslavi. Netradiční, ale seriózní :-)

Netradiční Mineralogicko-geologická stezka zajímavostí

Geologická stezka zajímavostí G 064.

Sponzorem stezky je (třeba právě Vy)

Patronem stezky je (viz soutěž)

Hledáme sponzora této stezky, viz odkaz zde nahoře.

Bezpečnostní a další důležité informace o tomto webu.

Na této "Geostezce" najdete minerály, různé "kameny", skály a vše, co s mineralogií a geologií souvisí, všelijaké zajímavosti + posvátná a mystická místa, trošku ezoteriky, atd.


Kameny "Thunder Eggs" (Hřmící vajíčka)


Achát ze St. Egidien

To, co se vzletně anglicky jmenuje Thunder Eggs, většinou najdete na mineralogických burzách v našich končinách pod označením achát ze St. Egidien v Německu (viz obrázek nahoře), na pár Podkrkonošských burzách jsem viděl něco takového, ale s barevným nádechem do zelena, z Polska. Tolik na úvod.

Naleziště: relativně častá: např. Německo (St. Egidien, Gehlberg, Lierbachtal, Oppenau), dále Polsko, Rumunsko, Francie, Turecko, USA (stát Oregon), Mexiko, Argentina, Kanada, lokality v Austrálii a v Africe, t.j. skoro po celém světě všude tam, kde jsou vhodné podmínky.

Název prý dali Hromovým vejcům, podle jedné staré legendy, američtí indiáni z centrální oblasti státu Oregon, načež 30. března roku 1965 byl Thunder Egg, společným usnesením zákonodárného shromáždění, dokonce označen jako jeho "státní kámen". Zatímco "Thundereggs" mohou být sbírány v Americe po celém Oregonu, největší ložiska jsou zejména v krajích Crook, Jefferson, Malheur, Wasco a Wheeler.

Zde najdete další americké "státní kameny" (anglicky).

Takže, kdo neumí anglicky, koukněte na další achát ze St. Egidien v Německu.

Achát ze St. Egidien

Velikost bývá od několika centimetrů, až po největší "Thunderegg" na světě, 1,75 tunový exemplář, nacházející se v oregonském "Rice severozápadním muzeu hornin a minerálů" (The Rice Northwest Museum of Rocks and Minerals). Známá je zdejší Rudy Tschernich Northwest Mineral Gallery, kde je uschováno nemalé minerální dědictví, zejména zeolitů, ale právě také "Thundereggs".

Zajímavé je také to, že se v Nyssy, malém městečku nedaleko východní hranice Oregonu, každoročně slaví letní "Thunderegg festival", přičemž zde sami o svém městě hovoří jako o "hlavním městě thundereggů", ačkoliv tyto "koule" se dají nalézt snad v každém státě světa...

Základní geologická informace: jedná se o jakési pevné geody, často s výplní achátu, ale nejde jen o pouhé synonymum ani pro geodu, ani pro achát. Thunder Eggs mají zvláštní strukturu, kdy mohou být i jako geody, pokud mají v sobě dutinu, ale ne všechny geody musí být "Thundereggs", protože existuje mnoho různých způsobů, jak dutiny vznikaly. Podobně je Thunder Egg jen jednou z forem, které lze očekávat u achátu.

Je Vám to už jasný? Já z toho jsem jelen... Pro mne je achát to na obrázku dole: vlevo dole je třeba achát Botswana, nad ním bílý achát z Maroka, pak je tam oranžový sardonyx, čenobílý onyx a pod nápisem mingeo je malý leštěný achátek "urugvayského typu", vpravo nahoře je plátek a leštěný valounek onyxu.

Novoty, jako achát peříčkový, krajkový, hovínkový (ten jistě bude brzy objeven ) apod., to mne hrozně mate...

Achátové plátky

Thunder Eggs nás prý prostřednictvím základní čakry připojí k Zemi, pomáhají nám přizpůsobit se a být v rezonanci se Zemí, pomáhají zůstat uzemněný a vyladěný na magnetické jádro Země, čímž nám umožní cítit se v bezpečí ve své fyzické schránce, ale i pohodově ve své současné inkarnaci. Mohou pomoci rozptýlit negativní emoční vzorce úzkosti, stresu a strachu, které nahrazují vyššími vibracemi radosti.

Thunder Eggs jsou také známé jako Stone Amulet. Jsou to kameny převážně kulovitého tvaru, které prý vznikly, když na křemík bohaté minerály nahradily plyny, uzavřené v dutinách chladnoucí sopečné lávy. Achát uvnitř má tvar dost nepravidelný, tvoří různé obrazce, málo podobné klasickým proužkovaným achátům, často tvar různě roztřepané "hvězdy".

Achát ze St.Egidien

Thunder Eggs právě s takovými "hvězdami" patří k oblíbencům domorodých Aborigénů v daleké Austrálii, kde se nalézá ve vulkanických žilách. Obsahuje prý lubriolit a achát, prostoupený opálem, nebo křemenem. Bývá žlutavý až hnědý. Byl používán jako rituální kámen během tranzu, prostřednictvím kterého komunikovali s duchy svých zemřelých předků. Zdejší Hřmící vajíčka prý působí výrazněji na srdeční a krční čakru: pomáhají synchronizovat obě mozkové polokoule, utišují a uklidňují, posilují odvahu a rozhodnost, poháhají navazovat nové partnerské vztahy.


Mohla by Vás zajímat stránka Hlízy (nodule) a konkrece

Případně také stránka o kamenných koulích a kuličkách v přírodě.




Externí odkazy:

Jak všelijak např. mohou vypadat "Thunder Eggs" (anglicky).



Stránka G 063 .......... Na začátek této stránky .......... Stránka G 065


Důležité informace:

Nabídka:

Speciální informace:

Na zemi a pod Zemí:

Mezi nebem a Zemí:

Doporučujeme:

Výměna odkazů:

............................... zc.tsop@bm-oegnim   ...............................
Napsat


Copyright © Všechna práva vyhrazena. Pravidla použití fotografií a textů.