Mineralogický klub

při DK v Mladé Boleslavi. Netradiční, ale seriózní :-)

Netradiční Mineralogicko-geologická stezka zajímavostí

Geologická stezka zajímavostí G 079.

Sponzorem stezky je (třeba právě Vy)

Patronem stezky je (viz soutěž)

Hledáme sponzora této stezky, viz odkaz zde nahoře.

Bezpečnostní a další důležité informace o tomto webu.

Na této "Geostezce" najdete minerály, různé "kameny", skály a vše, co s mineralogií a geologií souvisí, všelijaké zajímavosti + posvátná a mystická místa, trošku ezoteriky, atd.


Kamenné (mramorové) housle


Violistka Jitka Hosprová

Úvodní snímek sice kamenné housle neukazuje, ale zato tam je vidět hezká ženská , violistka Jitka Hosprová, jejíž koncert (společně s harfenistkou Kateřinou Englichovou, jsem vloni navštívil. Pro člověka, který vnímá energie (a tedy i ty zvukové) celým tělem, opravdu jedinečný zážitek... A nejen pro něj, ale pro každého "hudebního fajnšmekra".

Jako materiál pro kamenné housle (výrobcem je pražský sochař Jan Řeřicha) slouží dva druhy mramoru: zelený guatemalský (Verde Quatemala), který se prý, jako jediná hornina, dá ohýbat a tvarovat a druhý, pro barevný kontrast, je bílý Bianco Carrara. Housle nejsou "dlabány" jen z jediného kusu kamene, k jejich výrobě se používá ještě tmel (a ochranná impregnace na povrch).

Někde se zase píše, že struník je vyroben z mramoru řeckého, na luby byl použit mramor karelský (carrarský?), ozvučná deska je z hadce (serpentinu), čímž je možná myšlen ten "zelený mramor"... Hadec je vlastně přeměněný mramor. Je v tom troku guláš, napíši si někdy o informace asi rovnou výrobci. Budu se snažit i sehnat povolení k uveřejnění fotek, krást je nikde nehodlám. Takže buďte trpěliví, zatím uvedu pouze textové informace, na obrázky najdete odkazy dole.

První kamenné housle (číslo 1) spatřily světlo světa v roce 2003 a se svojí hmotností 6,5 kg, ani kvalitou zvuku, nikoho nijak výrazněji nenadchly, nicméně i tak o jejich další vývoj začal usilovat houslový virtuoz Jaroslav Svěcený, který na následovníka těchto houslí (číslo 4) dnes bravurně hraje. Ty již mají hmotnost jen 1 660 g, protože tělo mají sice kamenné, ale s dřevěným krkem a hmatníkem.

Poslední model, číslo 5, byl opět vytvořen jako celomramorový, včetně krku a hmatníku, čímž jeho hmotnost stupla na 2 378 g. Tento model ovšem žádný virtuoz nevlastní, ten putoval na celosvětovou výstavu EXPO 2010 do Šanghaje, kde byl slavnostně předán jako dar České republiky Pekingské hudební akademii a po zvýšené slávě při úvodním ceremoniálu možná skončí už jen ve vitríně.

Jedny kamenné housle rovněž rozšířily řady exponátů v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově, jedny prý vlastní prezident České republiky Václav Klaus, od března 2004 se jedněmi pyšní Muzeum hlavního města Prahy. Každý "kousek" je z trošku jiných "mramorů", jinak kombinovaných se dřevem atd., jednoduše proto, že sochař zkouší, co by znělo co nejlépe...


Kamenná (mramorová) kytara


Mramorová akustická kytara (tzv. španělka, což je ten typ. na který se u táboráku "balej" holky), vznikla v roce 2006 a zatím stále existuje jen jako jediný exemplář v této kategorii na světě. Jejím majitelem se stal kytarový virtuoz, profesor Štěpán Rak.

Jak jsem se dočetl, pan Rak na ni hraje bez mikrofonu, lidé tedy slyší originální zvuk této kytary. To je opravdu bohulibé a chvályhodné, to se dneska jen tak nevidí...

Kytara splňuje všechny parametry koncertního nástroje. Tělo je celokamenné ze zeleného mramoru Verde Guatemala, krk a kobylka jsou dřevěné. Hmotnost nástroje je necelých 6 kg. Uvádí se, že na senzibilní osoby má zvuk této kytary léčivé účinky, což se dá celkem předpokládat, protože blahodárné účinky mají víceméně všechny "neelektronické" nástroje, vyluzující zvuky přírodního charakteru.

Z mramoru pan Řeřicha vytvořil také varhanní píšťalu, mikrofon a reproduktor, jak jinak v jeho případě, vše zcela funkční. Také plovoucí kamennou loďku i kostku, která rovněž plave... No, je to šikulka...


Zaujmout by mohl i odkaz: břidlicové hrnce z údolí Valtellina v Itálii, tzv. "lavecc"


Nabízím odkaz na podobné útvary: kamenné koule a kuličky v přírodě.




Externí odkazy:

Více informací o Jitce Hosprové: www.jitkahosprova.com

Web výrobce a zdroj informací: www.janrericha.com



Stránka G 078 .......... Na začátek této stránky .......... Stránka G 080


Důležité informace:

Nabídka:

Speciální informace:

Na zemi a pod Zemí:

Mezi nebem a Zemí:

Doporučujeme:

Výměna odkazů:

............................... zc.tsop@bm-oegnim   ...............................
Napsat


Copyright © Všechna práva vyhrazena. Pravidla použití fotografií a textů.