Mineralogický klub

při DK v Mladé Boleslavi. Netradiční, ale seriózní :-)

Netradiční Mineralogicko-geologická stezka zajímavostí

Geologická stezka zajímavostí G 044.

Sponzorem stezky je (třeba právě Vy)

Patronem stezky je (viz soutěž)

Hledáme sponzora této stezky, viz odkaz zde nahoře.

Bezpečnostní a další důležité informace o tomto webu.

Na této "Geostezce" najdete minerály, různé "kameny", skály a vše, co s mineralogií a geologií souvisí, všelijaké zajímavosti + posvátná a mystická místa, trošku ezoteriky, atd.


Kameny "Moqui Marbles" ("Šamanské kameny"
"Hromové kuličky", "Kameny zrození",
"Kuličky Moki", "Žijící kameny")


Moqui Marbles

Synonyme (deutsch): Adlerstein, Aetit, Erbsenerz, Ethit, Klapperstein, Indian colour pot, Partnersteine, Perlenerz und Schwetterstein.


Kameny Moqui marbles (stejně i kameny Boji ), rozlišují jako jedny z mála kamenů na světě pojem sameček a samička, i proto se jim snad říká "Žijící kameny". "Samičky" prý bývají hladší na omak a baculatější , "samečkové" pak bývají hrubší a spíše tvaru diskovitého, nemusí to ale být pravidlem.

Naleziště: Navajská pískovcová formace v americkém Utahu, kterou na mapě spíše lokalizujete jako Národní park Escalante. Tyto kameny jsou čím dál vzácnější, neboť jsou nyní k nalezení pouze v Grand Staircase Escalante ve státem chráněném území, v místě rozpadajících se ruin kamenných indiánských obydlí, bizardních skal a indiánských petroglyfů v nich.

Základní informace: mineralogicky se jedná o konkrece hematitu, přesněji kuličky o průměru cca 1 až cca 5 cm, diskovitého, nebo kruhového tvaru, které mají uvnitř jádro z pískovce, které je obklopeno vrstvou hematitu, což je železná ruda. Konkrétní způsob vzniku není jednoznačný, existuje více variant vzniku pozemského, včetně jedné možnosti mimopozemské (dopad meteoritu do oblasti 12 mil od Escalante, nazvané Big Spencer Flat, viditelné jsou tam prý i zbytky obrysových valů místa dopadu).

Tvrdost je udávána dosti vysoká, a to 7,4 podle Mohse, což někteří lidé také zpochybňují. Tvrdost 7 a více by totiž znamenalo, že mají rýpat do skla - tak si to vyzkoušejte u Vás na okně a máte v tom hned jasno...

Zde je pro zajímavost Mohsova stupnice tvrdosti minerálů

Jsou pojmenovány podle indiánů Moqui, kteří toto území dříve obývali. Kuličky jsou nalézány rovněž v ruinách jejich starých sídel, což svědčí o jejich dávném využívání po dlouhá století, a to asi jak při hrách, tak i při rituálních obřadech jejich šamanů.

V jazyce indiánského kmene Hopi prý znamená slovo "Moqui" - "ten drahý, co odešel", ale i "věrný, milý", což má vztah k indiánské pověsti, která říká, že zemřelí předkové indiánů Hopi vždy večer, kdy je duchům zemřelých dovoleno navštívit Zemi, hrají s těmito kuličkami různé hry...

... a když pak Slunce opět vyjde a oni se zase musejí vrátit do nebe, zanechávají po sobě na Zemi tyto kameny, aby tak příbuzným dokázali, že jsou "ve věčných lovištích" šťastní a mají se dobře... A naopak, pokud je doma mají indiáni, dávají zase předkům najevo, že jsou v jejich obydlích vítáni.

Poznejte blíže život indiánů kmene Hopi .


Mezi členy hippies v Utahu se jim zase říkalo "kuličky Moki", snad na základě jejich podobnosti s klasickými hliněnými kuličkami...

Moqui Marbles se používají, vzhledem k jejich vyhraněné polaritě, hlavně pro vyrovnávání energie v těle, k vyrovnávání a harmonizaci čaker, k nastolení citové a duševní rovnováhy apod., zvyšují harmonii, regenerují, ale také posilují imunitní systém, dodávají energii, uvolňují bloky fyzické i psychické, omlazují orgány, zvyšují prý i plodnost, přinášejí štěstí... Mají v sobě energii, srovnatelnou s energií meteoritů.

Tím, že vyrovnávají energie, lze je také používat k potlačení některých nežádoucích vlastností, typu vztek, nebo agresivita, někdo zase tvrdí, že eliminují i třeba velikášství, lakotu...

Pro jejich tvar je ideální jejich držení v sevřených dlaních. "Sameček" se obvykle drží v ruce levé (muži praváci), "samička" v pravé (muži praváci), ale tohle není dogma, protože na světě existují také tvorové, kterým se říká "leváci", u kterých to je naopak, nebo dokonce "ženy" a u nich nikdo nemá tušení, jak (nejen) na energii z Moqui Marbles budou reagovat před, během křížků a potom .



Zvláštností NP Escalante je to, o čem se nikde moc nepíše a na co jsem náhodou narazil v cestopise, který se jmenuje "Americké putování" (Jana a Dušan Rovenský, str. 268 a 269). V této oblasti se prý v roce 1950 začaly provádět pokusné jaderné výbuchy, v pouštní oblasti mezi městečky St. George, Cedar City a Las Vegas.

Tisíce lidí, včetně celých tříd dětí, prý stály na kopcích a se zatajeným dechem pozorovaly, ničím nechráněni, oslnivé záblesky v poušti... Z těch dětí prý potom jen málokdo nezemřel na rakovinu... Za rok 1951 zde údajně proběhlo 29 jaderných výbuchů. A co na to americké úřady? Zkuste hádat, jak moc se to lišilo od toho, jak nás informovala vláda ČSSR o výbuchu v Černobylu.

Tož, kdo ví, proč v sobě mají Moqui Marbles tolik energie...



Kdo by si chtěl nalézt sám podobné kamenné koule, může to zkusit v okolí České Lípy. Geologové je zde objevili už před 150 lety, potom ale jejich přesná naleziště byla zapomenuta a byla považována za ztracená. Z iniciativy učitele Pavla Rückla a jeho žáků ze Střední odborné školy v Lužické ulici v České Lípě bylo opět spousta lokalit, kde se kuličky nalézají, objeveno.

V poslední době se mluví také o podobných kouličkách z oblasti Českého ráje, myslím si ale, že samičky a samečkové to již asi nebudou... Na spodní fotografii je ukázka, jak vypadá leštěná limonitová koule někde snad od Trutnova:

Leštěná koule z Trutnovska




Externí odkazy:

Podobné kulovité útvary se nalezly také na Marsu: Kamenné "borůvky" z Marsu



Stránka G 043 .......... Na začátek této stránky .......... Stránka G 045


Důležité informace:

Nabídka:

Speciální informace:

Na zemi a pod Zemí:

Mezi nebem a Zemí:

Doporučujeme:

Výměna odkazů:

............................... zc.tsop@bm-oegnim   ...............................
Napsat


Copyright © Všechna práva vyhrazena. Pravidla použití fotografií a textů.