Mineralogický klub

při DK v Mladé Boleslavi. Netradiční, ale seriózní :-)

Netradiční Mineralogicko-geologická stezka zajímavostí

Geologická stezka zajímavostí G 027.

Sponzorem stezky je (třeba právě Vy)

Patronem stezky je (viz soutěž)

Hledáme sponzora této stezky, viz odkaz zde nahoře.

Bezpečnostní a další důležité informace o tomto webu.

Na této "Geostezce" najdete minerály, různé "kameny", skály a vše, co s mineralogií a geologií souvisí, všelijaké zajímavosti + posvátná a mystická místa, trošku ezoteriky, atd.


"Jeskynní perly", Příbram, šachta dolu Anna, ČR


Jeskynní perly z kalcitu

Krasové jeskyně ve svých temných zákoutích ukrývají nejedno tajemství, ve více, či méně estetické podobě. K těm hezčím a vizuálně atraktivnějším bezesporu patří krápníky. Pro pořádek raději uvedu, že ty "rostoucí" zdola nahoru se nazývají stalagmity, ty visící od stropu jsou stalaktity a pokud se tyto dva typy navzájem spojí, vznikají stalagnáty.

Matka Příroda ale umí také "uklohnit" některé méně časté fajnovosti, takže třeba úzký krápník je trefně nazýván brčko, podlouhlé nařasené krápníky, rostoucí ze stropu, jsou závoje, na zemskou přitažlivost kašlající a velmi vzácné, z boku vodorovně rostoucí krápníky, odborníci nazývají heliktity, neboli excentrické krápníky.

Existují také keříčkovité útvary, zvané železný květ, následující ukázka pochází z Dřínovy hory u Tišnova. Esteticky zaměřené jedince by mohlo také zajímat příbuzné téma aragonitová "kamenná růže" (+ trubka) a hematitová "železná růže"

Aragonit Železný květ

Ve vodách mělkých jeskynních "kaluží" a jezírek se také někdy, relativně dosti vzácně, vytvářejí drobné kuličkovité útvary, zvané jeskynní perly. "Podlahu" i stěny jeskyní někdy také pokrývá nic ... Dobrá, ať netápete, někdy se to "nic" také nazývá nickamínek, nebo mondmilch apod.

"Jeskynní perly" jsou tvořeny kalcitem, tyto tři pocházejí z nálezu v roce 1973, jsou ze šachty dolu Anna v Příbrami, velice známého dolu, kde se dříve těžilo převážně stříbro, a kde je v současné době Hornické muzeum Příbram (externí odkaz).

Tyto přírodní výtvory jsou sice docela vzácné, protože vznikají za velice specifických podmínek, ale občas se v jeskyních, starých důlních dílech, ale i v lidmi uměle vytvořených podzemních prostorách, nacházejí. Vznikají v mělkých (sintrových) jezírcích, na jejichž hladinu ze stropu dopadají kapky vody, obsahující rozpuštěný kalcit. Pokud na jejich dně leží zrníčka písku, či malé kamínky, může se stát, že se po pár desítkách let vysráženým vápencem obalí a vytvoří se "perly".

Další obrázky jeskynních perel (externí odkaz).Stránka G 026 .......... Na začátek této stránky .......... Stránka G 028


Důležité informace:

Nabídka:

Speciální informace:

Na zemi a pod zemí:

Mezi nebem a Zemí:

Doporučujeme:

Výměna odkazů:

............................... zc.tsop@bm-oegnim   ...............................
Napsat


Copyright © Všechna práva vyhrazena. Pravidla použití fotografií a textů.