Mineralogický klub

při DK v Mladé Boleslavi. Netradiční, ale seriózní :-)

Netradiční Mineralogicko-geologická stezka zajímavostí

Geologická stezka zajímavostí G 026.

Sponzorem stezky je (třeba právě Vy)

Patronem stezky je (viz soutěž)

Hledáme sponzora této stezky, viz odkaz zde nahoře.

Bezpečnostní a další důležité informace o tomto webu.

Na této "Geostezce" najdete minerály, různé "kameny", skály a vše, co s mineralogií a geologií souvisí, všelijaké zajímavosti + posvátná a mystická místa, trošku ezoteriky, atd.


"Rorátní vajíčko", aragonit, Česká republika.


To, co někdo považuje jen za pouhé "vajíčko z aragonitu", bývalo za starých (dobrých?) časů vlastně "vajíčko rorátní".

Co to je, rorátní? Roráty = obřad s hlubokým biblickým základem, na jehož základě také vznikly staročeské rorátní zpěvy. Rorátní mše svatá byla sloužena brzo ráno, to v kostele moc velké teplo nebylo, a tak se prý takováto kamenná vajíčka nahřála na kamnech a během mše se držela v ruce, aby v nich naakumulované teplo hřálo své majitele... Fikaný, co?

Vedle vajíčka je ukázka umění tureckých řemeslníků, kteří z tzv. onyxu, jinak řečeno též onyxového mramoru (zde však ale jde pouze o matoucí pojmenování proužkovaného aragonitu) vyrábějí třeba takovéto kalíšky. Tenhle je třeba jako pro nějaké vajíčko dělaný, ale možná to je dělané jen pro turisty...

Proč ale obdivovat díla zahraniční, když u nás je také ledacos zajímavého: např. ve vile Tugendhat, což je významná funkcionalistická památka v Brně, se v hlavní obytné a společenské místnosti nachází obrovská pětidílná přepážka z medově žlutého aragonitu, která je 6,27 m dlouhá a 7 cm silná.

Materiál byl přivezen až ze severní Afriky, z pohoří Atlas a tato stěna má jednu velice zajímavou zvláštnost: při osvícení zapadajícím sluncem, jehož paprsky sem dopadají skleněnou jihozápadní stěnou, mění barvu na žlutočervenou. Alespoň to povídali chlapi v hospodě... Kam se na to prdí nějaký mrňavý turecký kalíšek .

Obdivovatelům aragonitu se bude jistě líbit i následující odkaz:
Kamenná růže, vřídlovec, hrachovec, železná růže apod. zajímavostiStránka G 025 .......... Na začátek této stránky .......... Stránka G 027


Důležité informace:

Nabídka:

Speciální informace:

Na zemi a pod zemí:

Mezi nebem a Zemí:

Doporučujeme:

Výměna odkazů:

............................... zc.tsop@bm-oegnim   ...............................
Napsat


Copyright © Všechna práva vyhrazena. Pravidla použití fotografií a textů.