Mineralogický klub

při DK v Mladé Boleslavi. Netradiční, ale seriózní :-)

Netradiční Mineralogicko-geologická stezka zajímavostí

Geologická stezka zajímavostí G 076.

Sponzorem stezky je (třeba právě Vy)

Patronem stezky je (viz soutěž)

Hledáme sponzora této stezky, viz odkaz zde nahoře.

Bezpečnostní a další důležité informace o tomto webu.

Na této "Geostezce" najdete minerály, různé "kameny", skály a vše, co s mineralogií a geologií souvisí, všelijaké zajímavosti + posvátná a mystická místa, trošku ezoteriky, atd.


Plachtící / Klouzající kameny, Údolí smrti, Kalifornie
Sailing / Sliding rocks, Death Valley, California


Plachtící/Klouzající kameny, Údolí smrti, Kalifornie; Sailing/Sliding rocks, Death Valley, California

Vzpomínám si, že jsem někde četl článek, který se myslím jmenoval Chodící kameny a s potěšením musím konstatovat, že autor článku asi uměl stejně skvěle anglicky, jako tehdy já. Dlouho jsem si třeba myslel, že nápis "Racing Team" (např. na závodech F1) znamená "Spolek na ochranu racků"...

Takže ne chodící, ale spíš plachtící kameny a pak nověji, když se přišlo na to, že neplachtí, ale klouzají se, zvané klouzající kameny. O co jde? Na severozápadní straně Údolí smrti (Death Valley), v kalifornském Death Valley National Park, se nalézá mimořádně ploché dno vyschlého řečiště. Zove se Racetrack Playa (závodní dráha).

Krajina to je pustá, nehostinná, jde o nejsušší místo v celé Severní Americe, kde panují život ohrožující vedra kolem 45°C ve stínu, přístupná většinou jen jeepem... A na tomto dně, pokrytém rozpraskaným jílem, spláchnutým deštěm (naprší tu cca 5 cm vody ročně, ale někdy neprší několik let) z okolních hor, jsou vidět cestičky, jako kdyby tady závodily nějaké želvy a na konci každé té cestičky, místo želvy, je kámen... Až 300 kilo těžký...

Plachtící/Klouzající kameny, Údolí smrti, Kalifornie; Sailing/Sliding rocks, Death Valley, California

No, to se nedivím, že vědce dráždilo, že neznají příčinu. Dno to je přitom opravdu skoro absolutně rovné, protože výškový rozdíl na 4 km jeho délky je maximálně 5 cm! Opravdová záhada hodná pana Dänikena... Dlouho, od r. 1915, kdy tyto kameny objevil hledač nerostů Joseph Crook, slovutní vědci a také geologové bádali a zkoumali, zkoušeli vše možné, od hatláto, matláto až po paprďáto, ale výsledek byl po desítky let nulový...

Existuje také další podobné místo, a to Little Bonnie Claire Playa v americké Nevadě, ale tam prý ty cestičky za kameny nejsou tak zřetelné. Takže nejde ani o náhodu, je v tom nějaká zákonitost.

Jednoho krásného dne vše tedy vzala do svých rukou mladá americká geoložka, Paula Messina z Kalifornské university, spolu se svým manželem Philem Stofferem a uplatnili moderní metodu satelitního sledování pohybu těchto kamenů... Světe div se, bylo vymyšleno a provedeno něco, co záhadu zase více rozuzlilo. A je to přitom velice jednoduché, jako obyčejně... Cituji z webu: www.knihy-a.cz :

"Řešení je jednoduché. Paula Messina a její manžel vezmou přijímač satelitních souřadnic GPS a obcházejí jednotlivé kameny a zapisují jejich polohy. Celkem navštíví údolí během let 1993 až 1997 osmnáctkrát. V údolí, které má čtyři kilometry na délku a dva kilometry na šířku, se tak pořádně nachodí. Každý ze 162 balvanů, které do svého výzkumu zahrnují, dostává jméno, a jak je v Racetrack Playa zvykem, je to jméno ženské. Nejslavnějším ze všech je Karen, která je zároveň i největší. Má délku 72 centimetrů, šířku 48 centimetrů a výšku 51 centimetrů a váží 320 kilogramů. Jméno dostává už během výzkumů v 70. letech 20. století. Během silně deštivého roku 1993 se ale ztratí. Najde ji až Paula Messina, a to 800 metrů od místa, kde byla Karen spatřena naposledy."

Lehčí a snadnější klouzání kamenů tedy asi obstarává ten mokrý jemný jíl na dně, ale zda energii k pohybu dodává zdejší silný vítr, vanoucí prý rychlostí až 100 km/hod, to prý stále ještě není ujasněno... Kdo, nebo co, do nich tedy strká?

Nutno ale přiznat, komu čest, tomu čest. Nápad to byl geniální, protože rozmístění kamer, které by situaci monitorovaly a "viníka" odhalily, bohužel správa parku nechce povolit.

Také jsem nad tím přemýšlel, dlouho mne nic nenapadalo, stále mi někdo plašil myšlenky, ale pak jednou, sedě v klidu o samotě na ... no ... zkrátka, napadlo mne, že by do těch kamenů třeba mohli strkat zadkem medvědi, podobně, jako si ho drbou o kmeny stromů a jak se o ten kámen opřou, on popojede... No jo, ale nevím, jestli tam nějací medvědi žijí...

Ale jinak to je dobrý nápad, co? Ostatně, ve vší skromnosti, mne žádné hlouposti nikdy ani nenapadají... Jo, až se tato teorie potvrdí, já na to přišel 4.5.2012 v 17:28 hodin - to uvádím kuliva jednoznačnosti prvenství.


Údolí smrti, Kalifornie; Death Valley, California

Satelitní snímek Death Valley: NASA




Externí odkazy:

Zdroj textu a dvou prvních fotografií: www.hofmann.estranky.cz

Zdroj citace: www.knihy-a.cz >>> článek "Záhadné kameny v údolí smrti", Martin Pjentak

Další info + fotky (anglicky): www.geology.com

Kvalitní fotky Sailing stones i jiných lokalit: www.amusingplanet.com
> "The Mysterious Sailing Stones of Racetrack Playa"



Stránka G 075 .......... Na začátek této stránky .......... Stránka G 077


Důležité informace:

Nabídka:

Speciální informace:

Na zemi a pod Zemí:

Mezi nebem a Zemí:

Doporučujeme:

Výměna odkazů:

............................... zc.tsop@bm-oegnim   ...............................
Napsat


Copyright © Všechna práva vyhrazena. Pravidla použití fotografií a textů.