Mineralogický klub

při DK v Mladé Boleslavi. Netradiční, ale seriózní :-)

Netradiční Mineralogicko-geologická stezka zajímavostí

Geologická stezka zajímavostí G 062.

Sponzorem stezky je (třeba právě Vy)

Patronem stezky je (viz soutěž)

Hledáme sponzora této stezky, viz odkaz zde nahoře.

Bezpečnostní a další důležité informace o tomto webu.

Na této "Geostezce" najdete minerály, různé "kameny", skály a vše, co s mineralogií a geologií souvisí, všelijaké zajímavosti + posvátná a mystická místa, trošku ezoteriky, atd.


Antické kamenné chrámy, Sicílie


Segesta, Sicílie


Antický chrám, Segesta, Sicílie

Návštěvníky antického chrámu v Segestě si dovoluji upozornit, aby kromě koukání po památkách také koukali, na co šlapou ... Jejda, to nééé, no to tedy taky, ale já měl na mysli to, že jsem v okolí nalezl nějaké zkamenělé prehistorické nástroje, jako jsou škrabky, čepele apod.

A pro ty, kteří hůře vidí na dálku, bonus:

Antický chrám, Segesta, Sicílie

Vlevo vpředu, to se o sloup neopírá mravenec cca 2 mm vysoký, ale já cca 185 cm vysoký... Takže si zkuste spočítat výšku sloupu sami.


Selinunte, Sicílie


Antický chrám, Selinunte, Sicílie


Syrakusy, Sicílie


Parádní kousky, co? Takové stavby, podobně jako pyramidy, ovšem samozřejmě měly velkou spotřebu stavebního materiálu, kde ho ale brát a nekrást ? Např. při stavbě řeckého amfiteátru v Syrakusách na to šli od lesa: kámen brali z nedalekého vápencového kamenolomu, který byl vyhlouben cca 30 až 40 m do skály, který se nazývá Latomia del Paradiso (Rajská zahrada).

V antice představovaly tzv. latomie místa, kde pracovali odsouzenci, nebo váleční zajatci, dneska je lom již opuštěný a zarostlý pomerančovníky, olivovníky a další středomořskou vegetací. Je součástí archeologického areálu, stejně jako zajímavost následující a mnohé další, které tady ovšem všechny popisovat nehodlám.

Obrázek dole poskytuje pohled do ústí jeskyně tvaru písmene S, uměle vytesané do skály, ve tvaru ušního boltce, zvané trefně Dionýsovo ucho".Jak jinak, ten trpaslík dole, to jsem já, to kvůli představě o jeho rozměrech. Pro detailisty: její výška je 23 m, hloubka 65 m a široká je 5 až 11 m.

Jeskyně má výbornou akustiku, veškeré zvuky se v ní čistě a bez rušivé ozvěny zesilují, což podle jedné z pověstí prý využíval zdejší tyranský vládce Dionýsios I., který tajně naslouchal hovorům, které v jeskyni uzavření státní vězňové vedli a získané informace pak pravděpodobně používal pro získávání dalších "dobrovolníků" na práci.

Podle pověsti jiné v ní sice také věznil své nepřátele, ale ta dobrá akustika sloužila k zesílení hlasového projevu mučených obětí, který měl odradit všechny jeho případné další nepřátele. Hu, jedno "lepší", jak druhé.

Jeskyně Dionýsovo ucho, Syrakusy, Sicílie

Vše se (nejen) v současné době v Syrakusách ovšem točí kolem největšího z dochovaných řeckých divadel, vytesaného v 5. st. př. n. l. do skály na západ od tohoto lomu, a tak se zmíním už jen o něm. O velikosti stavby svědčí jeho kapacita až 16 000 diváků, přičemž hlediště má průměr 138,5 metrů, a je tedy největší v antickém Řecku (v Aténách má "pouhých" 100 m). Uff, vedro tu je ale šílené...

Řecké divadlo v SyrakusáchStránka G 061 .......... Na začátek této stránky .......... Stránka G 063


Důležité informace:

Nabídka:

Speciální informace:

Na zemi a pod Zemí:

Mezi nebem a Zemí:

Doporučujeme:

Výměna odkazů:

............................... zc.tsop@bm-oegnim   ...............................
Napsat


Copyright © Všechna práva vyhrazena. Pravidla použití fotografií a textů.