Mineralogický klub

při DK v Mladé Boleslavi. Netradiční, ale seriózní :-)

Netradiční Mineralogicko-geologická stezka zajímavostí

Geologická stezka zajímavostí G 047.

Sponzorem stezky je (třeba právě Vy)

Patronem stezky je (viz soutěž)

Hledáme sponzora této stezky, viz odkaz zde nahoře.

Bezpečnostní a další důležité informace o tomto webu.

Na této "Geostezce" najdete minerály, různé "kameny", skály a vše, co s mineralogií a geologií souvisí, všelijaké zajímavosti + posvátná a mystická místa, trošku ezoteriky, atd.


Kamenná prehistorická obydlí v Evropě


Prehistorické naleziště Skara Brae (Velký kámen)

Skara Brae - Velký kámen


Dangerous! Dosti nebezpečná skaliska Hole o' Row na záp. břehu hlavního z Orknejských ostrovů u Skotska si v blízkosti svého osídlení vybrali pradávní zdejší obyvatelé... Tehdy tam ale asi žádné takové výstražné cedulky nebyly. Nepříjemné je, že když na těch skalách stojíte, nevídíte, na čem to vlastně stojíte a zamrazí Vás, až když se podíváte zboku, kde jste stáli a jak to je podemleté... Ta špice na konci, odzadu, noóóó, to bylo fakt hustý.

Kousek od těchto skalisek, v zálivu Bay of Skail, se v r. 1850, působením mořských bouří, sesula část pobřeží a z hlíny vykoukl kousek pradávného osídlení, v r. 1924 pak způsobilo podobné počasí odkrytí dalších domů. Dokončením jejich odkryvu cca v r. 1929 se objevilo toto prehistorické sídliště, na tehdejší dobu nebývalé velikosti a rozsahu, v celé své kráse.

Jde o nejzachovalejší evropskou osadu z období neolitu, postupně bylo pod zemí odhaleno deset domů, osídlených v cca v letech 3100-2500 př. n. l. Obydlí jsou jako stádečko orknejských ovcí pěkně jedno přitisknuté k druhému.

Zajímavé bylo, že domy prý ale nebyly zahloubeny do země, ale vtipně včleněny mezi hromady odpadků, což sice domům teoreticky nezajišťovalo nijak svěží vzduch, ale odpadky zato skvěle chránily před krutou severskou zimou... Smrádeček, ale teploučko .

Prehistorické naleziště Skara Brae (Velký kámen)

Osada Skara Brae je starší než egyptské pyramidy , nelze se tedy ani moc divit tomu, že lokalita byla zařazena na seznam světového dědictví organizace UNESCO.

Prehistorické naleziště Skara Brae (Velký kámen)

Okénka, výklenky, skříně, postele, ohniště, kanalizace, primitivní záchod... Z kamene tu je samozřejmě zcela všecko. Koukněte se, jak úžasně a fikaně třeba měli ti pradávní kluci ušatý vyřešeno skladovací místo :

Prehistorické naleziště Skara Brae (Velký kámen)

Kámen. Základní stavební prvek doby kamenné. Všechno pěkně srovnané, estetika pro ně asi nebyl neznámý pojem:

Prehistorické naleziště Skara Brae (Velký kámen)


Více informací a fotek: www.orkneyjar.com (anglicky)

Další informace: www.megalithic.co.uk (anglicky)


Jenomže ne každý udatný a statečný pravěký lovec byl obdařený také dostatečnou psychickou odolností a z ní pramenící touhou po dalším společném žití např. s tchýní , a tak se objevily také kamenné domy, stojící i někde zcela o samotě:

Kamenný oblý prehistorický dům

A léta plynula a zjistilo se, že se kupodivu nezřítí ani konstrukce na následujícím obrázku. Jde o raně křesťanskou památku z 9. stol., nalézající se na irském poloostrově Dingle a nazývá se Gallarova kaple.

Kamenná Gallarova kaple z poloostrova Dingle v Irsku

Doba kamenná ovšem byla pro (pra)člověka stejně riziková, jako pro ostatní zvířectvo, příroda se s níkým moc nemazlila a úmrtnost tomu asi odpovídala, protože z této doby se zachovaly zejména velice různorodé hrobky "á la dolmeny" . Ti, co ještě žili , byli vystaveni chladu, hladové zvěři, loupeživým sousedům a podobným nebezpečenstvím...

Čím větší majetek (pra)člověk měl, tím větší byla potřeba ho účinně chránit, takže (pra)lidé začali stavět na svoji obranu také různé obranné systémy, příkopy, valy, pevnosti apod. , k čemuž byl jako ideální a velice trvanlivý materiál použit opět kámen.

Postupem doby, když (pra)člověk zjistil, že než pracně honit divoká prasata po lese, je lepší si je chovat doma, třeba v "obýváku", kde kromě toho, že jsou při ruce, také docela hřejou, ale po objevu, že kromě hnoje a prasete vydává teplo také hořící oheň , se začaly také objevovat různé hospodářské přístavky a chlívky.

S jídlem roste chuť, také IQ se (některým ) (pra)lidem začalo zvyšovat, což vedlo k dalšímu pokroku, kdy zpočátku zcela neopracovaný, později i nějak upravovaný kámen byl nahrazen mnohem lépe zpracovatelnými a tvarovatelnými materiály, jako např. bronzem, železem či betonem...

Pokrok se nedá zastavit, novodobé domy sice vypadají také dosti atraktivně, ale už to není tak nějak ono...

Skotský dům á la dalmatin



Stránka G 046 .......... Na začátek této stránky .......... Stránka G 048


Důležité informace:

Nabídka:

Speciální informace:

Na zemi a pod Zemí:

Mezi nebem a Zemí:

Doporučujeme:

Výměna odkazů:

............................... zc.tsop@bm-oegnim   ...............................
Napsat


Copyright © Všechna práva vyhrazena. Pravidla použití fotografií a textů.