Mineralogický klub

při DK v Mladé Boleslavi. Netradiční, ale seriózní :-)

Netradiční Mineralogicko-geologická stezka zajímavostí

Geologická stezka zajímavostí G 038.

Sponzorem stezky je (třeba právě Vy)

Patronem stezky je (viz soutěž)

Hledáme sponzora této stezky, viz odkaz zde nahoře.

Bezpečnostní a další důležité informace o tomto webu.

Na této "Geostezce" najdete minerály, různé "kameny", skály a vše, co s mineralogií a geologií souvisí, všelijaké zajímavosti + posvátná a mystická místa, trošku ezoteriky, atd.


Skalní nekropole Pantalica, Sicílie


Skalní nekropole Pantalica, Sicílie

Nekropole, neboli pohřebiště, je místo, kam byli již od prehistorických dob pohřbíváni nebožtíci, a které je v současné době hotový ráj archeologů. Soutěska Pantalica se nalézá na jihovýchodě Sicílie, v pustém pohoří Monti Iblei, cca 40 km západně od Syrakus, mezi městy Ferla a Sortino. Protéká jí křišťálově čistá (a příjemně studená) říčka Anapo.

Od 13. do 10. (až 7.) stol. př. n. l. zde bylo, v blízkosti antického kamenolomu, postupně Siculy vyhloubeno do vápencových skal přes 5 000 skalních hrobů, jejichž význam je pro sledování vývoje civilizace v oblasti Středomoří v průběhu více než 3 000 let natolik jedinečný, že od roku 2005 se staly součástí seznamu světového dědictví UNESCO.

Hrobky jsou osamocené, v menších či větších skupinách, případně zabírají celá průčelí skal, většinou na velmi nepřístupných místech. Čtvercové vchody byly původně uzavřeny plochými kamennými deskami.

Místo zřejmě bylo obýváno početnou skupinou původních obyvatel, protože v některých hrobkách se našlo i více koster, některé "jeskyně" dokonce nesou stopy osídlení...


Cerveteri a Tarquinia, to jsou další vyhlášené italské nekropole, tentokráte starověkých Etrusků. Najdete je v oblasti města Lazio, cca 55 km severně od Říma. Ty nám dávají možnost poznat různé typy jejich pohřebních praktik od 9. do 1. stol. př. n. l., svědčících o vysoké úrovni této civilizace. Od roku 2004 se jistě také zaslouženě staly součástí seznamu světového dědictví UNESCO.

Monumentální hrobky vysekané ve skále, mnohé vyzdobené nástěnnými malbami vynikající kvality, nebo sochařskou výzdobou. Nekropole Banditaccia má půdorys města s ulicemi a náměstími, s různými typy hrobek, včetně hrobek ve tvaru domů.

Nekropole Tarquinia, známá i pod označením Monterozzi, to je zase kolem šesti tisíc hrobů z kamene. Pozoruhodných je 200 malovaných hrobek, z nichž nejstarší pochází ze 7. století př. n. l.
Externí odkazy:

Zdroje: Adrialand + mujpruvodce.czStránka G 037 .......... Na začátek této stránky .......... Stránka G 039


Důležité informace:

Nabídka:

Speciální informace:

Na zemi a pod zemí:

Mezi nebem a Zemí:

Doporučujeme:

Výměna odkazů:

............................... zc.tsop@bm-oegnim   ...............................
Napsat


Copyright © Všechna práva vyhrazena. Pravidla použití fotografií a textů.