Mineralogický klub

při DK v Mladé Boleslavi. Netradiční, ale seriózní :-)

Netradiční Mineralogicko-geologická stezka zajímavostí

Geologická stezka zajímavostí G 022.

Sponzorem stezky je (třeba právě Vy)

Patronem stezky je (viz soutěž)

Hledáme sponzora této stezky, viz odkaz zde nahoře.

Bezpečnostní a další důležité informace o tomto webu.

Na této "Geostezce" najdete minerály, různé "kameny", skály a vše, co s mineralogií a geologií souvisí, všelijaké zajímavosti + posvátná a mystická místa, trošku ezoteriky, atd.


Solné (umělé) jeskyně, haloterapie


Povídání o solných jeskyních lehce navazuje na text o solných lampách, doporučujeme začíst číst informace o solných lampách.

Solné jeskyně jsou v současné době dosti moderní, mají víceméně nahradit sanatoria v solných dolech, která využívají léčebný efekt, který se nazývá haloterapie (jiný název pro sůl kamennou je halit), takže se jedná o léčení pomocí soli. V každém takovém přírodním sanatoriu, v podstatě většinou v nějakém starém opuštěném solném dole, je určité mikroklima a tedy složení vzduchu, které je přiznivé pro léčení cest dýchacích, některých kožních onemocnění apod.

Mikroklima umělých solných jeskyní je prý mimořádně intenzivní, vzduch nasycený mikročásticemi soli, obsahuje kromě chloridu sodného i další, velmi důležité minerály a stopové prvky - jód, bróm, draslík, hořčík, vápník, železo, selen. Bylo prý prokázáno, že tyto prvky se v umělých solných jeskyních uvolňují mnohem intenzivněji, než ve volné přírodě a je udáváno, že v průběhu 50-ti minutového pobytu vdechnete množství mikročástic, odpovídajících třídennímu pobytu u moře. No, to vše by bylo dobré...

... nebýt toho faktoru, že tyto jeskyně buduje a provozuje Homo Sapiens, takže v konečném důsledku je u nich, pro kvalitu výsledného ozdravného efektu, rozhodující, jakou technologií a jak byla každá z nich postavena, načež i s jakou péčí a odpovědností je potom také provozována (přinejmenším základní znalosti z oblasti alternativní medicíny bych tu viděl jako žádoucí). A to zde ani neuvažuji aspekt energetický, zda provozovatel vše dělá s láskou a radostí, nebo jen s kalkulačkou v ruce, kteréžto hledisko by možná vedlo ke krachu spousty z nich.

Jak poznat tu správnou? Zde není rada jednoduchá a zcela jednoznačná. V podstatě rozlišujeme dva typy solných jeskyní: ze soli kamenné (z Himalájí, z Polska), nebo ze soli mořské (z oblastí Mrtvého, Černého a Baltského moře). Jedním z nejčastěji doporučovaných měřítek, jak si vybrat tu správnou jeskyni, je že při vstupu do ní ucítíte pach (až smrad) soli, minerálů a jódu. Pokud tam prý nic "nesmrdí", jeskyně nefunguje správně.

Co k tomu říci? Každá jeskyně má svoje specifické mikroklima, protože v každé z nich se používá jiná skladba soli: poměr obou v předchozím odstavci uvedených druhů solí, případně ještě z jednotlivých lokalit, může být v různém poměru namixován a neviděl bych to tedy jako zcela rozhodující měřítko, protože stačí, abyste měli rýmu, což je i jeden z důvodů, proč tam lidi chodí a nepoznáte nic...A neodpustím si zde poznámku o možném nadýmání předchozího návštěvníka , které tento způsob výběru také může ovlivnit.

Pokud jde o jeskyně ze soli mořské, tak největší účinek na lidský organismus asi mají solné jeskyně ze soli z Mrtvého moře (Jordánsko, Izrael), protože sůl z Mrtvého moře obsahuje mimo chloridu sodného až 55 % různých minerálů (pro srovnání, kamenná sůl, kromě chloridu sodného, obsahuje pouze 3 % minerálů). Vytěžená sůl je pak zpracována lisováním a ohřevem do určitých stavebních prvků (aby se z nich pak dala jeskyně sestavit), bez použití jakéhokoli pojiva, čímž si zachovává své původní chemické složení. A uchovává si ale i vlastnosti energetické?

Při vstupu do jeskyně toho pouhým okem nic moc nepoznáte: stěny bývají postavené třeba ze solných briket, skrz ně (snad) proudí čerstvý venkovní vzduch dovnitř jeskyně, odváděn by měl být třeba stropem zase ven, takže by neměl cirkulovat jen uvnitř, občas zde je krápníková výzdoba, nebo vodopád, osvětlení od decentního, nevtíravého, až po blikající barevné diskohrátky (to se nedoporučuje pro epilepiky, u kterých může nastat záchvat i při pozorování blikající reklamy o určité frekvenci někde na webu).

Uvnitř bývá nainstalovaná germicidní lampa (používá se v operačních sálech pro likvidaci bakterií, virů atd.), což Vám dá větší možnost přežití návštěvy solné jeskyně i v době zvýšeného výskytu různých virových onemocnění. To svůj smysl samozřejmě má, to bych sám viděl jako automatickou věc všude v takovýchto zařízeních.

Vlhkost vzduchu uvnitř by měla být 40 až 50%, teplota mezi 20 - 22 stupni Celsia. Jeskyně může být "suchá", nebo "vlhká" (s dostatečným zdrojem vody, třeba s tím vodopádem), nebo s vyšším podílem soli z Mrtvého moře, nebo tzv. "jodová" jeskyně (což je ovšem údaj zavádějící, protože nikde není specifikováno, co tím je myšleno, zda jde o jód přirozeně v soli obsažený, nebo jde o dodatečné obohacení jódem, může tedy jít jen o značení obchodní).

Ta krásně modrá sůl je z polské lokality Klodawa.


Na povídání o solných jeskyních lehce navazuje zastávka Solný důl, Wieliczka.



Stránka G 021 .......... Na začátek této stránky .......... Stránka G 023


Důležité informace:

Nabídka:

Speciální informace:

Na zemi a pod zemí:

Mezi nebem a Zemí:

Doporučujeme:

Výměna odkazů:

............................... zc.tsop@bm-oegnim   ...............................
Napsat


Copyright © Všechna práva vyhrazena. Pravidla použití fotografií a textů.