Mineralogický klub

při DK v Mladé Boleslavi. Netradiční, ale seriózní :-)

Netradiční Mineralogicko-geologická stezka zajímavostí

Geologická stezka zajímavostí G 021.

Sponzorem stezky je (třeba právě Vy)

Patronem stezky je (viz soutěž)

Hledáme sponzora této stezky, viz odkaz zde nahoře.

Bezpečnostní a další důležité informace o tomto webu.

Na této "Geostezce" najdete minerály, různé "kameny", skály a vše, co s mineralogií a geologií souvisí, všelijaké zajímavosti + posvátná a mystická místa, trošku ezoteriky, atd.


Solné lampy


Současná populace lidí žije zejména v místech, kde převládá tzv. elektromagnetický smog, produkovaný všude kolem nás přítomnými elektronickými přístroji. Ty vyzařují kladně nabité ionty, které jsou právě zodpovědné za stavy, které nám obecně žádnou radost nepřinášejí. Od pouhých nedobrých pocitů, přes např. stres různého stupně a intenzity, až po nějaké konkrétní fyzické nemoci.

Olej do ohně pak přilévají všudepřítomné výfukové plyny a různé průmyslové exhalace, vznikající všeobecnou hloupostí lidí, na někoho může navíc působit třeba i cigaretový kouř, produkovaný hloupostí vlastní, či někoho v našem okolí, a to nemluvím ani o vlivech energetických.

Solné lampy (prý) především obohacují vzduch zápornými ionty, což má mít na člověka příznivý relaxačně léčebný efekt. V přírodě se tyto ionty vyskytují na horách, u moře, u živěji tekoucích vodních toků, u vodopádů apod., nebo jsou ve zvýšeném množství kolem nás také po bouřkách. Vzduch doma, nebo třeba v kanceláři, si tedy solnou lampou maličko doupravit lze, a to prakticky celoročně, což je dobrá zpráva.

Sůl pro výrobu lamp se těží v centrální Asii, hluboko v podzemí, její stáří je odhadováno na cca 250 milionů let (Pákistán), nebo z dolů v Polsku, na Ukrajině atd. Vyrábějí se dva základní typy: s otvorem pro tzv. čajovou svíčku, nebo s prostorem pro žárovku. Léčebné výsledky se prý sice dostavují, i když v nich není žádný zdroj tepla, ale teplem se jejich účinek zvyšuje, což je celkem logické.

Pro který se rozhodnout, je z mého hlediska celkem jasné a já také vždy budu doporučovat typy na čajové svíčky, protože vše, co je připojováno ke zdroji elektrického napětí, je zdraví škodlivé. Připojením šňůry od solné lampy do zásuvky 220 V si totiž budete současně vyrábět (soudě dle dosud uvedených skutečností) kladné i záporné ionty, což způsobí něco, co lze jen těžko odhadnout a žádnou studii v tomto smyslu jsem nikde ještě nečetl.

Koho tohle netrápí a nemá potřebu to nijak řešit, bude muset řešit dilema další. Podle velikosti místnosti je totiž nutno zvolit hmotnost "krystalu", protože lampy jsou často do 1 kg těžké a takové jsou doporučovány pro velikost plochy jen do cca 5 metrů čtverečných, cca 2,5 kg těžké lze používat až do 10 m2, cca 5 kg těžké dávat do prostorů velkých až 15 m2 atd. Někdo Vám zase bude tvrdit, že obvyklé množství soli je 1 kg na 1 m2 podlahové plochy. Tak zvažte sami, zda ta Vaše kilová je akorát tak na WC, nebo i do obýváku...

Vyrábějí se také typy, kde se dá použít také to, čemu se říká aromaterapie, s využitím různých esenciálních olejů (silic), které se ve směsi s vodou ve skleněné misce nad hořící lampou vypařují a účinek lampy tak ještě zvyšují, protože aromaterapie je jedna z nejrychleji působících "odnoží" alternativní medicíny, a to je dáno tím, že čich je přímo napojen na příslušná centra v mozku. Tohle bych bral jako lidem přínosné...

Sůl nesmí přijít do styku s vlhkem, což je častá chyba prodejců, že na to speciálně nijak neupozorňují. Neotírejte z nich tedy ani např. prach vlhkou utěrkou. Vlhkost je solí pohlcována, časem se to, čemu se říká krystal (nejde ale o krystal soli, ale o sůl kusovou), může ve vlhku začít rozpadat. Tato vlastnost možná někdy naopak může být žádána, třeba v místech s výskytem plísní.

Konkrétnější léčebné působení se uvádí např. následující: zvýšit by se měla kvalita vzduchu v těchto prostorách, což přináší příznivý vliv na dýchání (např. u astmatiků), posiluje se imunitní systém, krevní oběh, zlepšuje se anemie, nastává úleva při chronickém revmatizmu, astmatu, žlučových kamenech, zánětech ledvin či jater, při potížích se žaludkem, urychluje se snad i léčení všech chorob...

Pokud jde o harmonizující působení, vyzdvihovány jsou následující oblasti, kde my mělo dojít ke zlepšení stavu: zvýšení celkové pohody a spokojenosti, jakož i odolnosti proti stresu, naopak, snižuje se únava a pocit malátnosti, navozuje se pocit harmonie a rovnováhy.

Barvy od skoro bílé, přes meruňkovou, až po tmavě oranžovou umožní dostatečnou škálu využití i po stránce tzv. colorterapie (chromoterapie), kdy lze docílit zlepšení, nebo dosažení určitých ozdravných cílů.

Lampy navozují romantickou atmosféru, uklidňují, jejich oranžová záře snad lidem může připomínat svit pravěkého kmenového ohně a i geny na to možná nějak radostně reagují , což je těžké dokázat, ale že se zlepšuje usínání i spánek, tiší se negativní emoce, jako jsou podrážděnost, nenávist, zlost, vztek, agresivita, ale i deprese, to už dokázáno je...

Sůl má schopnost čistit (vstřebávat do sebe) i různé ty negativní energie kolem nás... Tady je, podle mého, hlavní riziko používání solných lamp a soli obecně, protože kamenná sůl (zvaná též halit) je kámen jako každý jiný.

TIP: Hned na další zastávce následuje téma Solné jeskyně.

A závěr? Objektivně to vše dosud uvedené sice nemohu nijak potvrdit, ale ani vyvrátit, jediný konkrétní poznatek v tomto směru mám, že hlad, ty čtyři lampy, co mám doma, nezaženou , ale subjektivně se mi na ně docela hezky kouká, mnohem lépe, než na láhev plnou rumu.Stránka G 020 .......... Na začátek této stránky .......... Stránka G 022>


Důležité informace:

Nabídka:

Speciální informace:

Na zemi a pod zemí:

Mezi nebem a Zemí:

Doporučujeme:

Výměna odkazů:

............................... zc.tsop@bm-oegnim   ...............................
Napsat


Copyright © Všechna práva vyhrazena. Pravidla použití fotografií a textů.