Mineralogický klub

při DK v Mladé Boleslavi. Netradiční, ale seriózní :-)

Netradiční Mineralogicko-geologická stezka zajímavostí

Geologická stezka zajímavostí G 014.

Sponzorem stezky je (třeba právě Vy)

Patronem stezky je (viz soutěž)

Hledáme sponzora této stezky, viz odkaz zde nahoře.

Bezpečnostní a další důležité informace o tomto webu.

Na této "Geostezce" najdete minerály, různé "kameny", skály a vše, co s mineralogií a geologií souvisí, všelijaké zajímavosti + posvátná a mystická místa, trošku ezoteriky, atd.


Suiseki, biseki, daiza...


suiseki


Výrazy v nadpise představují "základní kameny" umění, které se k nám dostalo z Japonska a které tedy vychází z jejich tradičního chápání a vidění světa, ale jak ukazuje čas, svoje příznivce a nadšené obdivovatele nachází jak v celé Evropě, tak samozřejmě také u nás.

Suiseki v sobě spojují obdiv k různým přírodním materiálům: zejména ke kameni a ke dřevu, hlavně k jejich tvaru, ale také k rostlinám a různým bytostem a to vše s ohledem na estetično, krásno, harmonii detailů i celku, která v konečném důsledku představuje buď konkrétní, nebo abstraktní scenérii, krajinu (třeba horu s vodopádem), horu (často Fudži), ale i zvířata, postavy lidí, filosofů apod.


suiseki

Zde je malá hádanka: Co představuje obrázek se třemi oblázky a mnichem-učencem?

  • a) Těžítko, naznačující stabilitu tří pilířů chystané důchodové reformy
  • b) Schematické znázornění tří zdrojů učení marxismu-leninismu
  • c) Provizorní jednoduché suiseki pro účely této stránky

Takže, kdo stále váhá, zde má správnou odpověď: cééé

Biseki představují sice samostatnou skupinu, ale mají se suiseki hodně společného, a tak se samozřejmě na výstavách můžete setkat s oběma skupinami najednou.

Do biseki patří dvě hlavní kategorie, a to barevné kameny (dvojbarevné, mourované apod.) a "povrchové" kameny, tj. podle typu povrchu kamene - že něco nebo někoho představuje, něčemu se podobá, třeba jabloni, ale také např. dešti, blesku atd., nebo jde jen o jeho zvláštní povrch, představující víceméně cokoliv, co je možné na něm poznat, i kdyby šlo třeba o otisk chodidla statečného samuraje...

Dai, případně daiza, to je tradiční dřevěný podstavec, na který se suiseki a biseki ukládají. Každý sběratel si je většinou vyrábí sám, přičemž je vytváří již "na míru" ke konkrétnímu kameni, pro konkrétní úmysl.


Zdroj a více zajímavých informací k suiseki, biseki, daiza apod. (externí odkaz)


V tomto umění se s oblibou využívá velice dekorativní Chryzantémový kámen



Mimetoliths


Výraz mimetolith, jak asi tušíte, moc "východně" nezní, ale v podstatě je to "západní" pohled na stejnou věc: nějaký kámen něco, nebo někoho představuje... Může to být zajímavým tvarem, kresbou na jeho povrchu, obrázkem, který se ukáže na ploše po rozříznutí a vyleštění, apod.

Co tyto "kameny", nebo zajímavě srostlé krystaly, tektity, ale i jen obyčejné skály a skaliska, představují? Abstraktní květiny, zvířata, tváře duchů, symboly (třeba srdce), atd. Než tisíce slov, raději pár obrázků:

Co si pod pojmem mimetolith představit konkrétněji po americku?
(externí odkaz na anglicky psané stránky, ale s mnoha obrázky)



Bonsaje


Bonsaj



Položme si filosofickou otázku: "A jaký to vše předchozí má vlastně vztah k tomu, co je u nás známé trošku více a asi i déle, to jest k pěstování bonsají? Tato dvě sběratelská zaměření mají k sobě evidentně hodně blízko...

Odpověď je snadná: obojí obdivuje a oslavuje přírodu a přírodniny z ní pocházející, takže já bych to nijak od sebe neodděloval, jen bych k tomu řekl, že pěstovat bonsaje je podle mého názoru více odpovědnější a také náročnější na znalosti a čas jim věnovaný.

Ze sympatií k přírodě obecně jim proto zde alespoň malý prostor dávám také, už i proto, že se líbí i mně, jen na ně právě nemám tolik toho času.



Stránka G 013 .......... Na začátek této stránky ........... Stránka G 015


Důležité informace:

Nabídka:

Speciální informace:

Na zemi a pod zemí:

Mezi nebem a Zemí:

Doporučujeme:

Výměna odkazů:

............................... zc.tsop@bm-oegnim   ...............................
Napsat


Copyright © Všechna práva vyhrazena. Pravidla použití fotografií a textů.