Geologická stezka zajímavostí G 054.
Sponzorem stezky je (třeba právě Vy)
Patronem stezky je (viz soutěž)
Hledáme sponzora této stezky, viz odkaz zde nahoře.
Bezpečnostní a další důležité informace o tomto webu.
Na této "Geostezce" najdete minerály, různé "kameny", skály a vše, co s mineralogií a geologií souvisí, všelijaké zajímavosti + posvátná a mystická místa, trošku ezoteriky, atd.
Memnonovy kolosy, Zpívající kolos, Egypt
Kousek od Nilu se zachovaly tzv. Memnonovy kolosy, což jsou obrovské kamenné sochy, představující faraona Amenhotepa III. V pozadí se táhne skalnatý kopec, na jehož pravém konci (bráno z Vašeho pohledu) se do něj zařezává světoznámé Údolí králů. Na horním snímku jsou velice dobře ty dva kolosy vidět zcela vlevo, na přechodu mezi zelenou trávou a šedou skálou. Vezměte si kdyžtak lupu ☺.
Dobrá, zde dole je tedy alespoň jeden z nich, ten pravý, více zblízka. Jen podstavec je vysoký 2,3 m, celková výška každého z bloků červeného křemence pak je skoro 19 m. Materiál byl pravděpodobně dovezen z okolí Héliopole, z tzv. Červené hory (dnešní Gebel el-Ahmar nedaleko Káhiry).
Kolosy se kdysi tyčily před vstupním pylonem zádušního chrámu tohoto velmi váženého a ctěného faraona 18. dynastie, za jehož vlády byl Egypt na vrcholu své slávy, leč z chrámu dnes již "nezůstal kámen na kameni", což jen potvrzuje rčení "světská sláva, polní tráva".
Amenhotepův zádušní chrám Memnoneum, tzv. Dům milionů let, nazývaný Egypťany „přijetí Amona a místo jeho dokonalosti“, byl během vlády následujících panovníků zcela zničen a kameny byly použity na jiné stavby. Nelze dokonce ani s jistotou stanovit půdorys této gigantické stavby, prý plné jak tehdejších sochařských a stavebních fajnovostí, tak také stříbra, zlata a drahých kamenů.
Memnonovy kolosy ale dostaly svůj název na základě zcela jiných, ale také dosti zajímavých okolností, v době mnohem mladší. Roku 27 př. n. l. se při zemětřesení zřítila celá horní část severního kolosu, což mělo za následek, že od té doby docházelo k jevu, pro který pak byl tento kolos nazýván Zpívající kolos.
Trhliny v soše vedly ke vzniku zajímavého úkazu, způsobovaného teplotními rozdíly. Když se po vlhké noci začal kámen s prvními slunečními paprsky postupně zahřívat, začala socha vydávat tón, který řecký cestovatel a zeměpisec Pausaniás přirovnal k drnkání na citeru. Z celého starověkého světa se sem hrnuli zvědavci, aby na vlastní oči viděli ten "zázrak".
Pravděpodobně v ptolemaiovské době začali Řekové považovat severní z obou kolosů za podobu Memnona, velitele etiopského vojska. Memnon, syn Tithóna a Eósy (řecké jméno bohyně Aurory), byl hrdinou trojské války. Podle Íliady byl zavražděn Achillem, když přišel na pomoc svému strýci Priamovi. Zvuk vyluzovaný kamenem za východu slunce byl proto považován za hudební pozdrav zesnulého své matce.
Tyto sochy jsou od té doby známy pod svým současným pojmenováním, jejich návštěva se tehdy stala něco jako módní hit a kdo je osobně nenavštívil, ten jako kdyby nebyl... ☺ Pak nějaký "šikula" nechal sochy opravit a oni svoji "kouzelnou" vlastnost ztratily.
Přilehlá oblast je také proslulá tím, že se zde zpracovává alabastr
Externí odkazy:
Více info: cs.wikipedia.org
Stránka G 053 .......... Na začátek této stránky .......... Stránka G 055