Mineralogický klub

při DK v Mladé Boleslavi. Netradiční, ale seriózní :-)

Netradiční Mineralogicko-geologická stezka zajímavostí

Geologická stezka zajímavostí G 033.

Sponzorem stezky je (třeba právě Vy)

Patronem stezky je (viz soutěž)

Hledáme sponzora této stezky, viz odkaz zde nahoře.

Bezpečnostní a další důležité informace o tomto webu.

Na této "Geostezce" najdete minerály, různé "kameny", skály a vše, co s mineralogií a geologií souvisí, všelijaké zajímavosti + posvátná a mystická místa, trošku ezoteriky, atd.


Kamenotisk, litografie (lithografie)


Tzv. kamenotisk vynalezl v r. 1796 německy hovořící pražský rodák Alois Senefelder (1771 až 1834) a nazval ho původně „chemický tisk“.

Jako vždy, za vším stála náhoda: potřeboval si jednou něco rychle poznamenat, po ruce měl jen hladce vybroušenou desku z vápence (snad to prý byl parapet pod oknem), který se těžil v okolí, a tak si údaje zapsal na ni, a když potom zase chtěl ten text přepsat na místo vhodnější, napadl ho právě způsob, jak to již neopisovat, ale na jiné místo otisknout. No, z toho parapetu se to asi otiskávalo dost "blbě" .

A vynález kamenotisku (litografie) byl na světě... Slovo pochází z řeckého slova lithos = kámen a grafein = psát. Nešlo o techniku nijak jednoduchou, na výsledku měl velký vliv um a zručnost nejen tiskaře, ale i toho, kdo text, nebo obrázek, na kámen maloval, protože vše se na něj muselo "nanést" zrcadlově převrácené, jakož i na vlastnostech kamene. A vhodný byl naštěstí i blízký bavorský solnhofenský vápenec.

Jen tak mimochodem, Solnhofen a okolí, to je světoznámé naleziště jurských fosílií, protože před 145 miliony let zde bylo, místo současného Německa, teplé mělké moře, protkané ostrovy. V kalech jeho lagun zůstalo pohřbeno (a hlavně dobře zachováno) spousta "havěti" - od lilijic, přes zkamenělé malé rybky, po živočicha vpravdě velkolepého, kterým byl "prapták" Archaeopteryx.

Neméně zajímavý ovšem také je litografický vápenec s dentrity psilomelanu, který spousta lidí považuje za nějakou zkamenělinu, ale to jen puklinky a prasklinky v hornině vyplnil minerál wad, případně psilomelan. Viz obrázek.


U kamenotisku nedochází k žádnému vyleptávání a zahlubování netisknutých textů, či grafiky pod úroveň těch tisknutých, ale tisknoucí i netisknoucí prvky jsou v jedné rovině a reprodukce je umožňována fyzikálně chemickým procesem, kdy na místech, která se mají tisknout, tam deska bude přijímat mastnou tiskovou barvu, nebo speciální "tuš" a na všech ostatních ji bude naopak odpuzovat.

Kamenná deska větších rozměrů ovšem vážila i několik stovek kilogramů, a tak musela být do kamenotiskových lisů dopravována na speciálních vozících, což k rychlosti tisku nijak nepřispívalo, a proto tuto techniku časem nahradil tisk ofsetový. Další detaily můžete načerpat v případě zájmu ze zdrojových stránek.




Externí odkazy:

cs.wikipedia.org - Lithografie

cs.wikipedia.org - Alois Senefelder

Zdroj obrázku kamenné desky pro kamenotisk

Povídání o lomech v Solnhofenu



Stránka G 032 .......... Na začátek této stránky .......... Stránka G 034


Důležité informace:

Nabídka:

Speciální informace:

Na zemi a pod zemí:

Mezi nebem a Zemí:

Doporučujeme:

Výměna odkazů:

............................... zc.tsop@bm-oegnim   ...............................
Napsat


Copyright © Všechna práva vyhrazena. Pravidla použití fotografií a textů.