Mineralogický klub

při DK v Mladé Boleslavi. Netradiční, ale seriózní :-)

Netradiční Mineralogicko-geologická stezka zajímavostí

Geologická stezka zajímavostí G 041.

Sponzorem stezky je (třeba právě Vy)

Patronem stezky je (viz soutěž)

Hledáme sponzora této stezky, viz odkaz zde nahoře.

Bezpečnostní a další důležité informace o tomto webu.

Na této "Geostezce" najdete minerály, různé "kameny", skály a vše, co s mineralogií a geologií souvisí, všelijaké zajímavosti + posvátná a mystická místa, trošku ezoteriky, atd.


Kamenná dvojjazyčná deska (stéla)


Při vykopávkách v deltě Nilu v Egyptě našli němečtí archeologové z Postupimské univerzity kamennou desku, na které byl vyryt text současně v hieroglyfickém písmu a ve staré řečtině. Tato, ale i všechny ostatní velké kamenné stély, se umisťovaly v chrámech, kde pěly chválu na moudrost, šlechetnost a statečnost právě vládnoucího panovníka. Trošku z toho tedy asi vybočuje dvojitá stéla Hatšepsut a Thumotse III. v Egyptském muzeu v Káhiře.

U právě nalezené desky šlo především o to, že má podobný význam, jako když byla před zhruba 120 lety nalezena Rosettská deska , tato je ale ještě starší a mohla by proto doplnit, nebo zpřesnit, některé historické údaje, informace o poloze dosud neznámých a neobjevených chrámů apod.

Tato deska opěvuje zásluhy faraona Ptolemaia III., vládnoucího v letech 246 až 221 před naším letopočtem, tudíž za řecké nadvlády, kdy Egypt dosáhl svého největšího rozmachu a územního rozsahu, a bylo tedy opravdu se čím chlubit.

S přečtením textu na ní nebyl žádný problém, protože podle již zmíněné Rosettské desky se francouzskému vědci Jeanu-Francois Champollionovi podařilo v roce 1822 rozluštit staroegyptské hieroglyfy.

Z doby faraona Ptolemaia III. pochází také tzv. kanopský dekret, takže i porovnání s ním by mohlo pomoci odhalit další kamínky do mozaiky historie starověkého Egypta. Nedávno jsem třeba četl, kolik (desítek) měli faraonové kurtizán... .


Víte, že také existuje tzv. Palermská deska?
Externí odkazy:

Zdroj: www.masch.blog.czStránka G 040 .......... Na začátek této stránky ......... Stránka G 042


Důležité informace:

Nabídka:

Speciální informace:

Na zemi a pod zemí:

Mezi nebem a Zemí:

Doporučujeme:

Výměna odkazů:

............................... zc.tsop@bm-oegnim   ...............................
Napsat


Copyright © Všechna práva vyhrazena. Pravidla použití fotografií a textů.