Mineralogický klub

při DK v Mladé Boleslavi. Netradiční, ale seriózní :-)

Netradiční Mineralogicko-geologická stezka zajímavostí

Geologická stezka zajímavostí G 030.

Sponzorem stezky je (třeba právě Vy)

Patronem stezky je (viz soutěž)

Hledáme sponzora této stezky, viz odkaz zde nahoře.

Bezpečnostní a další důležité informace o tomto webu.

Na této "Geostezce" najdete minerály, různé "kameny", skály a vše, co s mineralogií a geologií souvisí, všelijaké zajímavosti + posvátná a mystická místa, trošku ezoteriky, atd.


Palermská deska


Palermská deska, to je kus čediče, nebo podobného tmavého kamene (některé prameny udávají, že dioritu), do kterého jsou vytesány hieroglyfy, informující o prvních egyptských dynastiích. Největší kus kamene je vystaven ve sbírkách Archeologického muzea v Palermu (odsud název), další část je v Egyptském muzeu v Káhiře a jeden malý kus je v Petrieho muzeu v Londýně.

U všech těchto částí je sice předpokládáno, že pocházejí ze stejného originálu, ale jisté to zdaleka není, ostatně, jako vše, co se o starověkém Egyptě ví. Odborníci se domnívají, že originál mohl být okolo 2,2 metru dlouhý, 0,61 metru vysoký a 6,5 centimetru tlustý. Ostatně, kdo má zájem, zkuste si ji sestavit sami,

zde jsou všechny dosud objevené fragmenty této desky. (externí odkaz).

Přesné datum vzniku také není známé, podle obsahu je odhadován na období cca poloviny 5. dynastie, protože jsou na obou stranách vytesány seznamy králů, od archaické doby, až do poloviny 5. dynastie.

Od 4. dynastie navíc deska obsahuje u jmen panovníků i seznam, co vše v době své vlády založili, nebo jaké důležité události se za doby jeho panování staly, jaké sochy byly vytvořeny, které chrámy byly vybudovány, jaká vojenská tažení uskutečnili apod., čímž se text stává pro vědce velmi cennou trofejí pro studium historie starověkého Egypta.


Víte, že také existuje Kamenná dvojjazyčná deska a Rosettská deska?
Externí odkazy:

Zdroje informací: staroveky-egypt.wz.cz a cs.wikipedia.orgStránka G 029 .......... Na začátek této stránky .......... Stránka G 031


Důležité informace:

Nabídka:

Speciální informace:

Na zemi a pod zemí:

Mezi nebem a Zemí:

Doporučujeme:

Výměna odkazů:

............................... zc.tsop@bm-oegnim   ...............................
Napsat


Copyright © Všechna práva vyhrazena. Pravidla použití fotografií a textů.